CENTRUM AKTYWNOŚCI MIĘDZYPOKOLENIOWEJ

TRZYNASTKA

Dobry adres

Wyobraź sobie miejsce na styku Mokotowa i Śródmieścia w Warszawie. Jest duże (powiedzmy… 320 m2), bardzo funkcjonalne i pełne ludzi. Jedni czytają w biblioteczce, inni uczą się tańczyć lub grają w planszówki, jeszcze inni pieką ciasto i organizują przyjęcie. Piętro wyżej trwa spotkanie wolontariuszy Fundacji Sue Ryder, a w największej sali nad swoimi projektami pracują przedstawiciele innych organizacji pozarządowych. Nikt za bycie w tym miejscu nie musi płacić. Brzmi dobrze, prawda? A to dopiero początek Trzynastki – Centrum Aktywności Międzypokoleniowej przy ul. Bagatela 13.

Na miarę wielkich potrzeb

Tworzymy nowoczesną przestrzeń aktywności. Lokal jest już wynajęty od miasta, Fundacja ma poparcie lokalnej społeczności oraz innych organizacji pozarządowych. Trzynastka ma integrować, edukować, dawać poczucie wspólnoty oraz bycia ważnym. Do trzynastkowej wspólnoty zaprosimy starszych i młodszych, Powstańców Warszawskich i inne organizacje pozarządowe, a mówiąc dosadniej: zaprosimy wszystkich chętnych!

 

Niezależnie od wieku, płci czy poglądów potrzebujemy być z ludźmi, potrzebujemy przestrzeni wspólnych, które wyrywać nas będą z samotności i apatii, czyhających dzisiaj za niemal każdym rogiem. Temu właśnie służyć będzie Centrum: walce z wykluczeniem towarzyskim, publicznym, kulturalnym.

 

Dzięki podziałowi na różne strefy i kondygnacje Trzynastka doskonale sprawdzi się zarówno w dużych konferencjach czy warsztatach, jak i organizowanych oddolnie spotkaniach towarzyskich. Urodziny, dni sąsiedzkie, klub gier planszowych, spotkania literackie, weekendy wypieków – to tylko kilka przykładów wydarzeń, jakie odbywać się będą w Centrum. Jedna z sal przeznaczona zostanie na przestrzeń multimedialną, gdzie swoje miejsce znajdą m.in. wielbiciele sportu na dużym ekranie oraz wieczorów filmowych. Będą tam również mogły odbywać się konferencje prasowe – lokalizacja w centrum miasta i doskonała komunikacja uzasadniają takie plany. Oczywiście dla użytkowników Trzynastka będzie przestrzenią bezpłatną. Co ważne, przekażemy im ją częściowo pod opiekę. Chcemy, by czuli się jej współgospodarzami.

 

Centrum pomyślane jest ponadto jako dom innowacji społecznych, np. w zakresie podejścia do odpadów zero waste oraz circular economy. Realizujemy te idee w Fundacji Sue Ryder od kilkudziesięciu lat przez sklepy charytatywne. W Trzynastce miejsce znajdą natomiast kawiarenki naprawcze, gdzie spotykać się będą osoby potrafiące naprawiać różnego rodzaju sprzęty z właścicielami uszkodzonych urządzeń. Będzie elektryzująco!

Powstańcy Warszawscy

Związki Sue Ryder z Powstańcami sięgają czasów II wojny światowej. Nasza fundatorka koordynowała m.in. zrzuty dla walczącej Warszawy w sierpniu 1944 r. W Trzynastce chcemy powrócić do tych relacji i stworzyć miejsce integracji środowiska powstańczego. Związki Centrum z Powstańcami będą jednak szersze. Planujemy bowiem również żywe lekcje historii oraz spotkania z uczestniczkami i uczestnikami Powstania Warszawskiego. Będą się one odbywać w ramach programu edukacyjno-wolontaryjnego Joshua.

 

Sue Ryder kochała Polskę i Warszawę, w Izbie Lordów zasiadała jako Lady Ryder of Warsaw. Kultywowanie pamięci o Powstaniu jest jednym z najpiękniejszych sposobów uczczenia powiązań Fundacji z Warszawą.

Centrum wolontariatu i usług opiekuńczych

Trzynastka będzie także bazą usług opiekuńczych Fundacji Sue Ryder, oferowanych w domach seniorów. Opieka nad starszymi, chorymi i niepełnosprawnymi od początku działalności Fundacji jest jednym z jej priorytetów. Organizacja domowej opieki nad seniorami wymaga miejsca do prowadzenia dokumentacji medycznej, szkoleń oraz warsztatów dla pielęgniarek i opiekunów.


Centrum stanowić będzie ponadto ośrodek wolontariatu, organizowanego przez Fundację. Jest on pomyślany wielotorowo zarówno dla podopiecznych Fundacji pozostających w swoich domach, jak i dedykowany bieżącej działalności samej Trzynastki. Z pewnością będzie ona potrzebowała wielu dobrych serc. W Centrum znajdą one swoje miejsce, by zrobić jak najwięcej dobrego dla jak największej liczby osób.

Inne organizacje pozarządowe

Ważną częścią działalności Trzynastki będzie prowadzenie hubu dla innych organizacji pozarządowych. Zostanie im bezpłatnie udostępnione miejsce i sprzęt do prowadzenia działań własnych. W tym sensie oddziaływanie Centrum będzie zdecydowanie większe niż w przypadku działań podejmowanych wyłącznie przez Fundację Sue Ryder.

 

Dodatkowo Trzynastka stanie się miejscem spotkań networkiNGOwych dla organizacji pozarządowych. Sprawna wymiana kompetencji, kontaktów i doświadczeń – tego bardzo brakuje dzisiaj III sektorowi. Zmienimy to w Centrum.

Utrzymanie

Przemyśleliśmy wszystko. Także to, jak będziemy Trzynastkę utrzymywać. Pierwsze źródło to środki własne Fundacji, pochodzące ze sklepów charytatywnych. Stawiamy jednak sprawę jasno: będzie to tylko część potrzebnych funduszy i tylko na początku, ponieważ sklepy mają za zadanie przede wszystkim pomagać potrzebującym. Drugą opcją będą stałe partnerstwa w ramach programów CSR Fundacji, nad którymi już pracujemy. Po trzecie, Centrum posiada potencjał komercyjny, np. wynajem wieczorami części sal szkołom językowym, co dodatkowo będzie doskonale splatać się z – ważną dla Fundacji – ideą łączenia kultur polskiej i brytyjskiej. Tak finansować będziemy bieżące funkcjonowanie Trzynastki, jak choćby czynsz, opłaty mediowe i zakupy gospodarcze.

Na to zbieramy

Cel mamy ambitny – 780 000 zł. Tyle potrzebujemy, żeby Centrum Aktywności Międzypokoleniowej ruszyło. Musi bowiem zostać najpierw wyremontowane i wyposażone – lokal był wcześniej użytkowany przez bank oraz szkołę średnią. Mamy już opracowaną inwentaryzację wielobranżową, teraz przygotowujemy koncepcję architektoniczną. Lokal wymaga m.in. przebudowy ścian, gruntownego remontu pomieszczeń sanitarnych, dostosowania do warunków bezpieczeństwa pożarowego, wymiany instalacji wentylacyjnej oraz zamontowania podnośnika dla osób niepełnosprawnych. Do wyposażenia będą sale dzienne (stoliki, regały, fotele), przestrzeń multimedialna (ekran, rzutnik), kuchnia i części biurowe (krzesła, biurka, komputery, drukarki). Aż tyle… Ale z Twoją pomocą tylko tyle!

Zbieramy pieniądze i to duże – 780 000 zł! Odważnie, mimo że czas jest trudny i że należy się teraz izolować, a nie myśleć o spotkaniach w Centrum Aktywności Międzypokoleniowej. Ale jest jedno „ale”: ten stan minie i takie miejsca jak Trzynastka będą wręcz niezbędne. Nie tylko do bycia razem – dla niektórych znowu razem, dla innych być może po raz pierwszy. Centrum będzie potrzebne także jako baza usług opiekuńczych i wolontariatu oraz ośrodek dla innych organizacji pozarządowych, których wartość – również w trudnych czasach – jest przecież nie do przecenienia. Dzisiaj myślimy o tym, jak będziemy działać po pandemii. Dlatego prosimy: pomóż nam i dorzucić się. Dla dobra wspólnego.

 

Z góry bardzo Ci dziękujemy! Ale nie chcemy poprzestać na słowach. Marzy nam się uhonorowanie naszych darczyńców na tablicy przy wejściu do Trzynastki. Dlatego prosimy: po dokonaniu wpłaty prześlij na adres biuro@fundacjasueryder.pl maila, jakiego otrzymasz z serwisu zrzutka.pl z potwierdzeniem darowizny. Dzięki temu będziemy mogli skontaktować się z Tobą. Jeszcze raz, wielkie dzięki. Największe!

Spot "Dom"

Występują (pro bono): Halina Rowicka-Kalczyńska, Małgosia Milczarska, Maciej Orłoś
Scenariusz: Fundacja Sue Ryder, Kinga Dobrzyńska
Reżyseria: Kinga Dobrzyńska
Zdjęcia: Damian Grabarski
Dźwięk: Michał Bialik
Montaż: Agata Modzelewska
Make-up: Danuta Godzisz
Muzyka: No Problemo Music/Audio Network Polska (pro bono)
Asystent: Mirek Kaczmarek/Cukry
Plan zdjęciowy: Mielżyński (pro bono), biuro Fundacji Sue Ryder