Fundacje Sue Ryder funkcjonują dzisiaj w 13 krajach na 4 kontynentach. Działania w Polsce sięgają 1956 r. – to wtedy Sue Ryder rozpoczęła ponad 60-letnią misję w naszym kraju, budując w pierwszej kolejności domy pomocy. W latach 50. fundatorka nie mogła oficjalnie zarejestrować swojej fundacji w Polsce, a wszystkie budowane przez nią domy przekazała państwu polskiemu. Na początku Sue Ryder wspierana była przez wolontariuszy, w tym więźniów obozów koncentracyjnych, weteranów wojennych i ich rodziny. Wielu z nich od lat bezinteresownie współpracuje z Fundacją, a nawet wchodzi w skład jej władz.
Fundacja w Polsce zarejestrowana została osobiście przez Sue Ryder 11 lipca 1991 r. w Warszawie, a od 2004 r. posiada status Organizacji Pożytku Publicznego. Nieustannie rozwija dzieło fundatorki, jakim jest niesienie pomocy ludziom cierpiącym z przyczyn zdrowotnych i społecznych oraz aktywizowanie osób starszych. Organizacja podejmuje akcje w całym kraju, ale głównym obszarem jej działalności jest Warszawa. Fundacja wybudowała w Polsce m.in. 30 domów Sue Ryder (domy pomocy społecznej oraz hospicja), ufundowała Oddział Onkologiczny Szpitala Morskiego w Gdyni i Oddział Reumatologiczno-Rehabilitacyjny Narodowego Instytutu Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji im. prof. dr hab. med. Eleonory Reicher w Konstancinie-Jeziornie.
Na początku 2020 r. została zmieniona identyfikacja wizualna Fundacji. Zachowano w niej jednak wszystkie elementy, które od lat 50. kojarzone były z organizacją: wyróżniony tekst „Sue Ryder” oraz gałązka rozmarynu wpisane zostały do imienia i nazwiska fundatorki. W ten sposób nowoczesne logo połączyło piękną tradycję z nowymi wyzwaniami, przed którymi staje Fundacja.
Zarząd
Małgorzata Skórzewska-Amberg – Prezes
Halina Rowicka-Kalczyńska – Wiceprezes
Renata Kułakowska-Brabec
Hanna Czeranowska-Jastrzębska
David James
Filip Suprowicz
Komisja Rewizyjna
Marcin Jakubaszek- Przewodniczący
Nicholas Rytel
Jerzy Stępień
Dyrektor Fundacji
Filip Suprowicz
Fundacja w Polsce ma niezależną osobowość prawną. Jest ustanowiona przez Sue Ryder do kontynuowania jej misji w Polsce i sprawowania opieki nad Domami Sue Ryder. Cieszymy się pełnym wsparciem i pełnomocnictwami brytyjskich sukcesorów Lady Ryder. Fundacja jest jedynym upoważnionym podmiotem do występowania w imieniu dawnej fundacji angielskiej w Polsce.
Fundacja Sue Ryder koncentruje swoją działalność wokół szeroko rozumianych osób zależnych: niepełnosprawnych, chorych i wykluczonych – od dzieci po seniorów. Działania realizowane są na terenie całej Polski, ze szczególnym uwzględnieniem Warszawy, zarówno w ramach działalności stałej (np. współpraca z Domami Sue Ryder, prowadzenie sklepów charytatywnych), jak i projektowej (np. stypendia dla młodzieży w Gimnazjum im. Sue Ryder w Woli Batorskiej). Podstawowe cele Fundacji to:
Fundacja, zgodnie z założeniem samej Sue Ryder, finansowana jest przede wszystkim z działalności sklepów charytatywnych. To nasze podstawowe źródło dochodu, które rozwijamy zarówno poprzez zwiększanie liczby sklepów, jak i szerzenie ich idei oraz zachęcanie do przekazywania darów i kupowania. Jako Organizacja Pożytku Publicznego otrzymujemy 1% podatku. Pozyskujemy także granty, wpłaty indywidualne oraz prowadzimy programy CSR dla biznesu.
Organizujemy również dedykowane projekty fundraisingowe wspierające np. program edukacyjno-wolontaryjny „Joshua” czy Centrum Aktywności Międzypokoleniowej „Trzynastka”.
Podoba Ci się, co robimy? Idea Sue Ryder jest Ci bliska? Widzisz siebie w roli wolontariusza/ki? Nie ma co na czekać, dobro samo się nie uczyni. Napisz do nas lub zadzwoń i zostań wolontariuszem/ką Fundacji Sue Ryder!
W ostatnich latach Fundacja zorganizowała, sfinansowała lub współsfinansowała m.in.:
Domy Sue Ryder to placówki opiekuńczo-lecznicze i hospicja ufundowane w Polsce przez Sue Ryder. W czasach PRL-u nie mogła ona oficjalnie zarejestrować swojej fundacji, a wszystkie budowane przez nią domy przekazała państwu polskiemu. Łącznie powstało ich 30, m.in. w Warszawie, Zielonej Górze, Konstancinie-Jeziornie, Psarach czy Górze Kalwarii. Nie są one własnością Fundacji, ani nie są przez nas zarządzane. Aktualnie Fundacja współpracuje z 15 Domami, z czego 14 wybudowała i kompletnie wyposażyła Sue Ryder.
Sposób przyjmowania do Domów Sue Ryder jest zależny od typu domu. Do domów opieki należy zgłosić się ze skierowaniem z powiatowego lub miejskiego ośrodka pomocy, a do hospicjów, Zakładów Opiekuńczo-Leczniczych i oddziałów szpitalnych ze skierowaniem od lekarza rodzinnego. Jako Fundacja Sue Ryder nie mamy wpływu na przyjęcia pacjentów i nie mamy możliwości skrócenia czasu oczekiwania na miejsca w Domach.
początek działalności Fundacji Sue Ryder w Polsce
domów pomocy założonych przez Sue Ryder w Polsce
sklepów charytatywnych prowadzonych w Warszawie
% zysków ze sklepów, idących na cele statutowe
Fundacja podejmuje wiele działań w szerokich partnerstwach. Współpracujemy z jednostkami na szczeblu ministerialnym i samorządowym, z biznesem oraz innymi organizacjami pozarządowymi. Cieszymy się zaufaniem wielu podmiotów, które wspierają nas często przez wiele lat.