SKLEP SUE RYDER W SZCZECINIE

CHARYTATYWNIE NA PL. LOTNIKÓW 7

Na dobre w Szczecinie

Był 18 marca 2021 r. kiedy otwarty został szósty sklep charytatywny Sue Ryder w Polsce, który jest pierwszą i zarazem jedyną tego typu placówką w Szczecinie. Sklep zlokalizowany jest w samym sercu stolicy Pomorza Zachodniego, przy pl. Lotników 7, w miejscu po sklepie Społem, zaledwie minutę drogi od popularnej Kaskady. W asortymencie sklepu znajdziemy m.in.: odzież, obuwie, książki, albumy, płyty z muzyką i filmami, biżuterię, ozdoby, rękodzieło, kryształy, zastawy, drobne AGD, sprzęt sportowy, a nawet meble. W sklepie jest również spory wybór rzeczy dla dzieci i niemowląt: zabawki, gry planszowe, puzzle, wózki, krzesełka i oczywiście piękne ubranka. Wszystkie towary pochodzą z darowizn od lokalnych darczyńców.

Sklep z zasadami

Pierwszy sklep charytatywny w Polsce założyła sama Sue Ryder. Było to w 1992 r., czyli rok po rejestracji polskiej Fundacji. Lokal mieścił się w Domach Centrum w Warszawie przy ul. Widok (na zdjęciu). Sklep został przeniesiony na ul. Bagatela i działa tam do dziś. W międzyczasie powstały kolejne cztery sklepy w Warszawie (na Bielanach, Mokotowie, Woli i Żoliborzu) oraz jeden w Szczecinie. Są bardzo ważną częścią działalności Fundacji, ponieważ od lat pozwalają nam pomagać starszym, chorym i niepełnosprawnym oraz rozwijać organizację.

To niebywałe, ale idea sklepu charytatywnego Sue Ryder nie zmieniła się od 70 lat, choć oczywiście zyskała nowe formy i oprawę. W Polsce również jesteśmy wierni tym ideałom. Przede wszystkim zysk ze sprzedaży przekazywany jest na pomoc potrzebującym, czyli dokładnie tak, jak planowała fundatorka. Wszystko opiera się na darowiznach od osób, które nie potrzebują już swoich rzeczy – często fantastycznej jakości i w doskonałym stanie. Dla darczyńców, a są to informacje z pierwszej ręki, charytatywne opróżnienie szafy jest często jak oczyszczający łyk świeżego powietrza. Kupujący mają natomiast dostęp do wysokogatunkowego asortymentu w przystępnych cenach. Nie zapominajmy także o środowisku, bo ponowne korzystanie z rzeczy oznacza ograniczanie produkcji nowych i mniej śmieci. To circular economy – czyli gospodarka o obiegu zamkniętym – w czystej postaci.

Sklepy charytatywne pokazują, że zakupy mogą wyglądać inaczej, że konsumpcja nie musi przyćmiewać ludzi w potrzebie. To można połączyć! Kiedy rozmawiamy z naszymi darczyńcami i klientami, łatwo zauważyć, że świadomość pomagania jest dla nich ważna, że doceniają taką formę wspierania innych. Mimo ograniczonych zasobów, mimo wyścigu po liczne dobra, mamy w sobie głęboko ukryte pragnienie dzielenia się. I te najlepsze strony sklepy charytatywne pięknie wydobywają. To także ważna część naszej działalności.

Wspieramy szczecińskie organizacje społeczne

Część dochodu z funkcjonowania sklepu trafia do szczecińskich organizacji pozarządowych. To dodatkowa korzyść dla lokalnej społeczności. W 2021 r. Fundacja wsparła Uczniowski Klub Sportowy Iskierka przy Publicznej Szkole Podstawowej Specjalnej Nr 67 w Szczecinie. “Mamy nadzieję, że sklep pokochają zarówno darczyńcy, jak i kupujący, dzięki którym zrobimy dużo dobrego dla naszych dzieciaków. Dziękujemy Fundacji za zaufanie” – mówił Andrzej Lemański, prezes Iskierki.

Uczniowski Klub Sportowy Iskierka powstał w 2005 r., aby móc realizować marzenia i rozwijać talenty osób z niepełnosprawnością intelektualną i ruchową. Poprzez sport i aktywny wypoczynek członkowie klubu wdrażani są do codziennego życia, mają możliwość rywalizacji sportowej i poznawania świata. Klub stara się stwarzać im warunki do jak najlepszego rozwoju w każdej ze sfer, nie tylko sportowej. W klubie działają sekcje: pływacka, lekkiej atletyki, tenisa ziemnego, piłki nożnej, bowlingu, bocce, tańca.

W 2022 r. beneficjentem szczecińskiego sklepu został Dzienny Ośrodek Terapeutyczno-Edukacyjno-Wychowawczy dla Dzieci i Młodzieży z Autyzmem RAZEM. Ośrodek został założony we wrześniu 2001 r. przez grupę rodziców i terapeutów w Szczecińskim Stowarzyszeniu Pomocy Autystom. To niepubliczna placówka kształcenia specjalnego, której misją jest niesienie wsparcia i pomocy rodzinom dotkniętym problemem autyzmu. W placówce pogramy edukacyjno-terapeutyczne dostosowane są do indywidualnych potrzeb i możliwości uczniów. W ten sposób, nauczyciele-terapeuci mogą oddziaływać na wszystkie sfery rozwoju swoich podopiecznych, w tym m.in. wspomaganie wszechstronnego i harmonijnego rozwoju, wyrównywanie i kompensowanie dysharmonii rozwojowych, korygowanie zaburzonych funkcji czy kształtowanie umiejętności społecznych i komunikacji czy podnoszenie poziomu samodzielności i samoobsługi.

Mamy nadzieję, że sklep pokochają zarówno darczyńcy, jak i kupujący, dzięki którym zrobimy dużo dobrego dla naszych dzieciaków. Dziękujemy Fundacji za zaufanie.

Andrzej Lemański, prezes Iskierki

Agencja Lungo

Operatorem sklepu jest Agencja Lungo specjalizująca się w kompleksowej obsłudze marketingowej podmiotów z trzeciego sektora. We współpracy z Fundacją Sue Ryder Lungo realizuje ideę sklepu charytatywnego jako efektywnego źródła finansowania dla organizacji pożytku publicznego. Wierzymy, że 25 lat agencyjnych doświadczeń w marketingu i sprzedaży pomoże w popularyzacji tego szlachetnego przedsięwzięcia na lokalnym rynku.

Kontakt

Serdecznie zapraszamy do sklepu charytatywnego Fundacji Sue Ryder w Szczecinie! Darczyńców z pięknymi rzeczami, które jeszcze mogą się komuś przydać, i kupujących po ubrania, książki czy zachwycające drobiazgi. Każda opcja to pomoc.

Szczecin
poniedziałek-piątek, 10:00-18:00
pl. Lotników 7, 70-414 Szczecin
+48 797 052 946 (tel. w dni powszednie od 9:00 do 16:00)