1,5% DLA FUNDACJI SUE RYDER: 0000191184

"Z GÓRY DZIĘKUJĘ, AREK JAKUBIK"

Spot "Jedyny taki"

Arek Jakubik z managerką Donatą Rojewską – otwarci, zaangażowani, bezinteresowni. Wspaniali. Mądry spokój – tak zapamiętamy Arka z planu. Była to dla nas niezwykła przygoda, równie radosna, co pouczająca. Bardzo, bardzo dziękujemy, szczególnie w imieniu tych, którym pomożemy dzięki spotowi. Macie w naszych sercach miejsce szczególne.

 

Występują: Arkadiusz Jakubik (pro bono)
Scenariusz: Fundacja Sue Ryder, Kinga Dobrzyńska
Reżyseria: Kinga Dobrzyńska
Zdjęcia: Damian Grabarski
Dźwięk: Miłosz Jaroszek
Montaż: Michał Owerczuk
Make-up: Magdalena Lewandowska
Muzyka: No Problemo Music/Audio Network Polska (pro bono)
Asystent: Mirek Kaczmarek/Cukry
Plan zdjęciowy: Studio Las

1% zbieramy z PITax.pl: sprawnie i bezpiecznie

Rozliczenie z fiskusem bywa poważnym wyzwaniem. Znamy to. Niekończące się rubryki, mnóstwo danych, rozliczanie ulg, 1% – można się pogubić. Ale można też skorzystać z programu PIT Online! To bezpieczne, szybkie i bezpłatne rozwiązanie, które firma PITax.pl Łatwe podatki dostarcza w ramach projektu Instytutu Wsparcia Organizacji Pozarządowych. Co ważne, program prowadzi podatnika na każdym etapie rozliczenia; wylicza kwoty, sugeruje ulgi, sprawdza poprawność zeznania i wysyła do odpowiedniego urzędu skarbowego. A wszystko to za darmo i z automatycznie wypełnionym KRS-em Fundacji Sue Ryder!

Oprócz rozliczenia online możesz skorzystasz także z drukowanych formularzy PIT 2020/2021. Wszystkie zawierają już wypełniony KRS Fundacji Sue Ryder 0000191184 – dobro czarno na białym. Wystarczy pobrać właściwy druk, wypełnić i przekazać do urzędu skarbowego. 

PIT-28

PIT-36

PIT-36L

PIT-37

PIT-38

PIT-39

KRS 0000191184 > Twój 1% w akcjach Fundacji Sue Ryder

Mówi o tym Arek Jakubik, powiedzmy i my. Twój 1% przeznaczymy na rozwój trzech ważnych programów Fundacji.

 

Pierwszy to Akcja Rehabilitacja: Powstańcy Warszawscy. Program realizujemy od lutego 2021 r., a koordynuje go Sue Ryder MED, czyli część Fundacji odpowiedzialna za usługi opiekuńcze. Rehabilitujemy Powstańców, którzy pozostają pod opieką Domu Wsparcia dla Powstańców Warszawskich przy ul. Nowolipie 22 w Warszawie. Pandemia spowodowała, że rehabilitacja prowadzona w Domu musiała zostać wstrzymana. Bohaterki i bohaterowie sierpnia 1944 r. musieli zostać w domach. W podeszłym wieku brak ruchu szybko prowadzi do utraty sprawności i samodzielności. Dlatego uruchomiliśmy Akcję Rehabilitację. Twój 1% pozwoli opłacić pracę fizjoterapeutek i fizjoterapeutów, ich dojazdy oraz sprzęt medyczny niezbędny Powstańcom.

 

Po drugie Twój 1% pomoże objąć troską Domy Sue Ryder, z którymi współpracujemy. To hospicja i domy pomocy społecznej, wybudowane przez naszą fundatorkę. Na całym świecie powstało ich ok. 80, z czego aż 30 w Polsce. Nie należą one do Fundacji i nie zarządzamy nimi, niemniej wspieramy obecnie 15 placówek. W ostatnim czasie Domy Sue Ryder zostały szczególnie dotknięte przez pandemię. Wiosną 2020 r. przekazaliśmy im środki ochrony indywidualnej o wartości 100 tys. zł. Potrzeby Domów nadal są ogromne, dlatego część Twojego 1% spożytkujemy na pomoc hospicjom i placówkom opiekuńczo-leczniczym.

 

Trzecim programem, na który przekażemy środki z 1%, jest Centrum Aktywności Międzypokoleniowej Trzynastka. Przy ul. Bagatela 13 w Warszawie tworzymy miejsce spotkań, inicjatyw obywatelskich, konferencji, warsztatów, żywych lekcji historii z Powstańcami Warszawskimi, koordynacji usług opiekuńczych i wolontariatu, wreszcie miejsce, gdzie przestrzeń do pracy znajdą inne organizacje pozarządowe. Lokal już mamy, jest duży (320 m2), wielofunkcyjny i… wymagający gruntownego remontu. Dzięki Twojemu 1% przeprowadzimy go szybciej i gruntowniej. Centrum Aktywności Międzypokoleniowej Trzynastka jest wyzwaniem trudnym, ale bardzo potrzebnym. Kiedy zaczniemy wychodzić z pandemii, takie miejsca będą bezcenne.

 

Od 1956 r. pomagamy starszym, chorym i niepełnosprawnym w Polsce. Wierzymy, że będziemy mogli działać dalej, także dzięki 1%, który zechcesz przekazać Fundacji Sue Ryder.

Kilka kwestii formalnych

Status Organizacji Pożytku Publicznego posiadamy od 2004 r. To dla nas ogromna radość, ale i zobowiązanie, aby dochowywać wszystkich, wymaganych przepisami zobowiązań. Dlatego poniżej przedstawimy parę zagadnień, ważnych przy przekazywaniu 1%.

 

W 2021 r. deklaracje podatkowe należy złożyć w następujących terminach:

  • do poniedziałku 1 marca – PIT-28,
  • do piątku 30 kwietnia – PIT-37, PIT-36, PIT-36L, PIT-38, PIT-39.

W 2019 r. wprowadzone zostały przepisy, na mocy których Krajowa Administracja Skarbowa sporządza PIT-37 i PIT-38. W praktyce oznacza to, że podatnicy nie muszą się niczym zajmować. Chyba że zechcą przekazać 1% wybranej organizacji. Należy wtedy poprawić deklarację podatkową w usłudze Twój e-PIT. Jeśli tego się nie zrobi, zeznanie zostanie przyjęte w urzędzie skarbowym z numerem KRS wskazanym w poprzednim rozliczeniu. Natomiast jeżeli w minionym roku nie została wybrana żadna organizacja pożytku publicznego, także i teraz nikt nie otrzyma 1%. A szkoda by było…

 

Z deklaracjami PIT-28, PIT-36, PIT-36L i PIT-39 sprawa jest prosta: przy rozliczaniu podatku wystarczy podać KRS Fundacji Sue Ryder – 0000191184. Ten numer w zeznaniu podatkowym potrafi czynić cuda.

 

Na koniec kilka słów o zgodzie na przekazanie nam Twoich danych osobowych przez urząd skarbowy. Stawiamy sprawę absolutnie jasno: jeśli będziesz potrzebował/a potwierdzenia, że Twój 1% trafił do Fundacji Sue Ryder, wyraź w deklaracji zgodę na przekazanie danych. Inaczej nie będziemy w stanie Cię zidentyfikować. I to właściwie tyle. Chociaż nie: jeśli przekażesz nam swoje dane, możesz spodziewać się podziękowania: pięknego i od serca!

Jesteśmy do Twojej dyspozycji

Wiemy, że podatki potrafią zaskoczyć i mimo wielu ułatwień, które wdrożyliśmy, mogą pojawić się pytania. Jeśli przy wypełnianiu rozliczenia najdą Cię wątpliwości, służymy pomocą. Prosimy o kontakt mailowy na adres 1@fundacjasueryder.pl lub telefoniczny na numer 509 773 223. Pomożemy. Z przyjemnością.

Dziękujemy!