KRS 0000191184

TWÓJ 1,5% DLA FUNDACJI SUE RYDER

1,5% zbieramy z PITax.pl: sprawnie i bezpiecznie

Rozliczenie z fiskusem bywa poważnym wyzwaniem. Znamy to. Niekończące się rubryki, mnóstwo danych, rozliczanie ulg, 1,5% – można się pogubić. Ale można też skorzystać z programu PIT Online! To bezpieczne, szybkie i bezpłatne rozwiązanie, które firma PITax.pl Łatwe podatki dostarcza w ramach projektu Instytutu Wsparcia Organizacji Pozarządowych. Co ważne, program prowadzi podatnika na każdym etapie rozliczenia; wylicza kwoty, sugeruje ulgi, sprawdza poprawność zeznania i wysyła do odpowiedniego urzędu skarbowego. A wszystko to za darmo i z automatycznie wypełnionym KRS-em Fundacji Sue Ryder!

Oprócz rozliczenia online możesz skorzystasz także z drukowanych formularzy PIT 2021/2022. Wszystkie zawierają już wypełniony KRS Fundacji Sue Ryder 0000191184 – dobro czarno na białym. Wystarczy pobrać właściwy druk, wypełnić i przekazać do urzędu skarbowego.

PIT-28

PIT-36

PIT-36L

PIT-37

PIT-38

PIT-39

KRS 0000191184 > Twój 1,5% w akcjach Fundacji Sue Ryder

Twój 1,5% przeznaczymy na rozwój trzech ważnych programów Fundacji.

Pierwszy to pomoc uchodźcom z Ukrainy. Jako Fundacja od początku wojny zaangażowaliśmy się we wsparcie uciekających przed złem konfliktu zbrojnego. Przekazywaliśmy ubrania, obuwie, artykuły gospodarstwa domowego czy zabawki dla dzieci. Zaoferowaliśmy także pomoc finansową dla osób, które ugościły Ukraińców w Polsce. Włączyliśmy się ponadto w projekt Ukrainian Refugee Hub, którego celem jest transport uchodźców z granicy z Ukrainą i pomoc w znalezieniu im tymczasowego zakwaterowania. Nie mamy wątpliwości, że pomoc pokrzywdzonym przez wojnę potrzebna będzie jeszcze długo.

Po drugie Twój 1,5% pomoże objąć troską Domy Sue Ryder, z którymi współpracujemy. To hospicja i domy pomocy społecznej, wybudowane przez naszą fundatorkę. Na całym świecie powstało ich ok. 80, z czego aż 30 w Polsce. Nie należą one do Fundacji i nie zarządzamy nimi, niemniej wspieramy obecnie 15 placówek. W ostatnim czasie Domy Sue Ryder zostały szczególnie dotknięte przez pandemię. Ich potrzeby nadal są ogromne, dlatego część Twojego 1% spożytkujemy na pomoc hospicjom i placówkom opiekuńczo-leczniczym.

Trzecim programem, na który przekażemy środki z 1,5%, jest Centrum Aktywności Międzypokoleniowej Trzynastka. Przy ul. Bagatela 13 w Warszawie tworzymy miejsce spotkań, inicjatyw obywatelskich, konferencji, warsztatów, żywych lekcji historii z Powstańcami Warszawskimi, koordynacji usług opiekuńczych i wolontariatu, wreszcie miejsce, gdzie przestrzeń do pracy znajdą inne organizacje pozarządowe. Lokal już mamy, jest duży (320 m2), wielofunkcyjny i… wymagający gruntownego remontu. Dzięki Twojemu 1,5% przeprowadzimy go szybciej i dokładniej. Centrum Aktywności Międzypokoleniowej Trzynastka jest wyzwaniem trudnym, ale bardzo potrzebnym. Kiedy zaczniemy na dobre wychodzić z pandemii, takie miejsca będą bezcenne.

Od 1956 r. pomagamy starszym, chorym i niepełnosprawnym w Polsce. Wierzymy, że będziemy mogli działać dalej, także dzięki 1,5%, który zechcesz przekazać Fundacji Sue Ryder.

Kilka kwestii formalnych

Status Organizacji Pożytku Publicznego posiadamy od 2004 r. To dla nas ogromna radość, ale i zobowiązanie, aby dochowywać wszystkich, wymaganych przepisami zobowiązań. Dlatego poniżej przedstawimy parę zagadnień, ważnych przy przekazywaniu 1,5%.

W 2022 r. deklaracje podatkowe należy złożyć w następujących terminach:

• do poniedziałku 28 lutego – PIT-28,
  • do poniedziałku 2 maja – PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, PIT-39.

W 2019 r. wprowadzone zostały przepisy, na mocy których Krajowa Administracja Skarbowa sporządza PIT-37 i PIT-38. W praktyce oznacza to, że podatnicy nie muszą się niczym zajmować. Chyba że zechcą przekazać 1,5% wybranej organizacji. Należy wtedy poprawić deklarację podatkową w usłudze Twój e-PIT. Jeśli tego się nie zrobi, zeznanie zostanie przyjęte w urzędzie skarbowym z numerem KRS wskazanym w poprzednim rozliczeniu. Natomiast jeżeli w minionym roku nie została wybrana żadna organizacja pożytku publicznego, także i teraz nikt nie otrzyma 1,5%. A szkoda by było…

Z deklaracjami PIT-28, PIT-36, PIT-36L i PIT-39 sprawa jest prosta: przy rozliczaniu podatku wystarczy podać KRS Fundacji Sue Ryder – 0000191184. Ten numer w zeznaniu podatkowym potrafi czynić cuda.

Na koniec kilka słów o zgodzie na przekazanie nam Twoich danych osobowych przez urząd skarbowy. Stawiamy sprawę absolutnie jasno: jeśli będziesz potrzebował/a potwierdzenia, że Twój 1,5% trafił do Fundacji Sue Ryder, wyraź w deklaracji zgodę na przekazanie danych. Inaczej nie będziemy w stanie Cię zidentyfikować. I to właściwie tyle. Z góry wielkie dzięki!

Jesteśmy do Twojej dyspozycji

Wiemy, że podatki potrafią zaskoczyć i mimo wielu ułatwień, które wdrożyliśmy, mogą pojawić się pytania. Jeśli przy wypełnianiu rozliczenia najdą Cię wątpliwości, służymy pomocą. Prosimy o kontakt mailowy na adres 1@fundacjasueryder.pl lub telefoniczny na numer +48 22 646 58 55. Pomożemy. Z przyjemnością.

Dziękujemy!