Potrzebujesz pomocy?

Każdy, kto potrzebuje pomocy dla siebie lub swoich bliskich, powinien w pierwszej kolejności zwrócić się z prośbą o wsparcie np. do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej lub innej jednostki państwowej, która znajduje się najbliżej jej miejsca zamieszkania.

Na stronie internetowej Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej www.mpips.gov.pl znajdują się cenne informacje m.in.:

• aktualnie obowiązujących aktach prawnych
  • wzory dokumentów
  • wykazy teleadresowe: wydziałów polityki społecznej, urzędów wojewódzkich, regionalnych ośrodków polityki społecznej, powiatowych centrów pomocy rodzinie oraz jednostek pomocy społecznej
  • kompendia wiedzy np. dla osób niepełnosprawnych

Warto również odwiedzić stronę internetową PFRON-u, czyli Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na stronie  www.pfron.org.pl.

Najlepiej skontaktować się z wybraną instytucją telefonicznie lub za pomocą poczty elektronicznej i przedstawić swoją sytuację. To pozwoli Państwu zaoszczędzić cenny czas i upewnić się, czy możecie Państwo do danej instytucji zwrócić się z prośbą o pomoc.

Informacje o wymaganych dokumentach znajdują się na stronach internetowych poszczególnych instytucji. Pracownicy tych placówek udzielają takich informacji również drogą telefoniczną.

Fundacja Sue Ryder specjalizuje się w pomocy Domom Seniora, Hospicjom  które zbudowała Sue Ryder i mieszkającym w nich osobom przewlekle chorym i niepełnosprawnym.

Indywidualną pomoc może uzyskać u nas osoba, która uległa wypadkowi w związku z wypadkiem komunikacyjnym, lub w wyniku skoku na głowę do wody – jest to program Fundusz Pierwszy Krok. Szczegóły i warunki uzyskania pomocy są tutaj.

Nie możemy udzielić wsparcia w przypadku, gdy ktoś zwraca się do nas np. z prośbą o pomoc finansową z powodu trudnej sytuacji życiowej, w założeniu firmy, fundacji, opłacenia rachunków czy leków.

Chcąc znaleźć organizację pozarządową, która zajmuje się konkretną działalnością, zachęcamy do odwiedzenie strony www.ngo.pl, na której znajduje się baza teleadresowa wszystkich organizacji pozarządowych działających w Polsce.